Uniwersytet Zielonogórski stawia na kolejną współpracę. Tym razem z Siecią Badawczą Łukasiewicz – ITECH Instytutem Innowacji i Technologii. List intencyjny, dotyczący wspomnianego partnerstwa, podpisano we wtorek 4 lutego br. Jak mówią obie strony porozumienia - zarówno dla studentów, jak i dla naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego otwiera się nowa ścieżka rozwoju kariery.
ITECH jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz – jednej z największych sieci badawczych w Europie. Obecnie składa się z 22 instytutów, zatrudniających naukowców i inżynierów, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania - pozwalające uzyskać przewagę w biznesie. - To będzie interdyscyplinarna współpraca. - mówi prof. Leszek Kwieciński, dyrektor Łukasiewicz-ITECH. - Spróbujemy potraktować to jako bardzo szeroką współpracę. Wykorzystamy wszystkie te aspekty, które na Uniwersytecie Zielonogórskim są prezentowane i stosowane. Od nauk humanistyczno-społecznych, przez nauki ścisłe, aż po medycynę. - dodaje prof. Kwieciński.
Zdaniem zielonogórskich naukowców - współpraca z Siecią Badawczą Łukasiewicz – ITECH przyczyni się do zwiększenia standardów obecnie prowadzonych projektów badawczych. - Cały czas mamy taką nadzieję i dlatego podejmujemy te aktywności, że funkcjonowanie w sieciach z dostępem do nowoczesnej technologii oraz wiedzy z płaszczyzny europejskiej i międzynarodowej, pomoże naszym studentom zobaczyć, że jesteśmy częścią tej społeczności. Wiedzę, którą tutaj uzyskują, mogą wykorzystać w każdym miejscu, przedsiębiorstwie. - mówi prof. dr hab. inż. Justyna Patalas - Maliszewska, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ. - Liczymy na to, że będziemy mogli uczestniczyć w konsorcjach – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych oraz zintensyfikować nasze działania uczestnictwa w grantach. Budowanie takich partnerstw jest to taki element, w którym powinniśmy się teraz znaleźć jako Uniwersytet Zielonogórski, prowadzący badania interdyscyplinarnie. To szansa dla naszych naukowców i naszych studentów. - dodaje prof. J. Patalas - Maliszewska.