uz-logo-pion-2.png

Aktualności

W Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o., zorganizowana została druga edycja SatGisPlan

04.03.2024
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o., zorganizowana została druga edycja SatGisPlan. Była to już kolejna okazja do zaprezentowania wyników prac dyplomowych absolwentów kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne prowadzonego na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tegoroczne prace realizowane były przy współudziale pracowników Wydziału Informatyki Elektrotechniki i Automatyki, Wydziału Fizyki i Astronomii, Wydziału Mechanicznego oraz przedsiębiorstw współpracujących z WBAIS. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele administracji publicznej, jednostek otoczenia społeczno-gospodarczego, środowiska naukowego oraz nauczyciele i uczniowie szkół średnich.

SatGisPlan 2024 otworzył Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski –Jesteśmy w miejscu, gdzie realizowana jest przyszłość. Technologie, z którymi mamy już do czynienia, na co dzień cały czas są rozwijane. Bardzo się cieszę, że Uniwersytet Zielonogórski, studenci, pracownicy naukowi, mogą brać udział w tworzeniu tej przyszłości. Myślę, że rozwiązania, które tutaj zostaną zaprezentowane, znajdą praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

W otwarciu wydarzenia uczestniczył również Marszałek Województwa Lubuskiego, Marcin Jabłoński –Tematyka tego spotkania dotyczy praktycznego zastosowania wiedzy i nauki, ale też wykorzystania dorobku młodych talentów. Wierzę, że to miejsce stworzy nowe możliwości doświadczonym naukowcom, Uniwersytetowi Zielonogórskiemu, badaczom z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, wszystkim osobom, które są związane z tą branżą. Mam nadzieję, że będzie to też takie miejsce, które dla młodych ludzi będzie inspiracją i okazją do wykorzystania nowoczesnych technologii, w różnego rodzaju badaniach, które znajdą zastosowanie w praktyce.

W ramach panelu dyskusyjnego wskazano potencjał, a tym samym możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności absolwentów geoinformatyki i technik satelitarnych na rynku pracy. Jak tłumaczyła dr hab. Anna Bazan-Krzywoszańska, prof. UZ - Dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ: - Geoinformatyka i techniki satelitarne to kierunek, w ramach którego łączymy umiejętności programistyczne, umiejętności związane z fotogrametrią cyfrową i umiejętności dotyczące realizacji dużych zbiorów danych, ich obróbki i wizualizacji. Jest to kierunek nowych technologii, dzięki któremu opowiadanie o przestrzeni można zrealizować w postaci trójwymiarowej, bo o przestrzeni w której się poruszamy, powinniśmy rozmawiać w trzecim wymiarze.

Przy jednym ze stanowisk wystawienniczych na tegorocznym SatGisie obecny był dr Michał Żejmo z Instytutu Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego: - Prezentujemy nasz zdalnie sterowany, robotyczny teleskop, który jest umieszczony w najlepszym miejscu do obserwacji astronomicznych na Ziemi, czyli na pustyni Atakama w Chile. Jest to demonstracja technologii, które są łączone w astronomii, bo poza tym, że teleskop jest robotycznie sterowany, czyli wymaga bardzo zaawansowanego oprogramowania, dodatkowo łączy w sobie zaawansowane rozwiązania związane z mechaniką, dzięki czemu wykorzystujemy go do śledzenia obiektów na orbicie Ziemi. Na tym wydarzeniu możemy zobaczyć jak różne branże wykorzystują technologie do swojej pracy, co jest bardzo interesujące.

Z wyboru kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne bardzo zadowoleni są studenci. Dominik Głogowski, podkreśla, że początkowo chciał wybrać inny kierunek, ale jest bardzo zadowolony ze swojej ostatecznej decyzji: - Bardzo podoba mi się ten kierunek. Co prawda początkowo chciałem iść na geodezję i kartografię, ale zobaczyłem, że na geoinformatyce jest możliwość rozszerzenia tego kierunku i spojrzenia na temat z dużo szerszej perspektywy.

Zadowolona ze studiów jest również Marta Rupieta: – Jesteśmy na III roku geoinformatyki i technik satelitarnych. W ostatnim semestrze mieliśmy dużo zajęć o fotogrametrii i teledetekcji. Jest to przyszłościowa technologia. Myślę, że większość osób chciałaby działać w tę stronę, przy użyciu tych technologii, urządzeń jak np. dronów przy nalocie, przy tworzeniu nowych modeli trójwymiarowych. Z pewnością jest to kierunek przyszłości w którym można się rozwijać.

W ramach III panelu wydarzenia zaprezentowane zostały wyniki prac nad projektem Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych, którego jednym z komponentów jest Węzeł Informacji Przestrzennej Województwa Lubuskiego.

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ było wpółorganizatorem wydarzenia SatGisPlan 2024.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18